bolagsradar
Sök
BegäranDashboard
bolagsradarIntegritet · Data från Bolagsverket · bolagsradar.se
Lokala monopol / LUND

Lokala monopol i LUND

Bolag med minst 40 % av omsättningen i sin bransch i LUND.

102
Bolag
#BolagMarknadsandelOmsättning
1Sattelivs Aktiebolag
—
97.1% revenue share in LUND / SNI 47 (226 competitors, total 61054M SEK)59.3 mdkr
2LSI Projects AB
—
94.6% revenue share in LUND / SNI 31 (5 competitors, total 72M SEK)68 mkr
3Jörgen Jarl Fastighets AB
—
79.6% revenue share in LUND / SNI 68 (174 competitors, total 2517M SEK)2.0 mdkr
4AB DFS International
—
69.9% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 52 (14 competitors, total 196M SEK)137 mkr
5Global Aviation Services AB
—
43.3% revenue share in LUND / SNI 79 (8 competitors, total 19M SEK)
8 mkr
6Donsö Engine and Shiprepair AB
—
44.7% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 33 (27 competitors, total 173M SEK)77 mkr
7Medius Trading AB
—
87.3% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 00 (7 competitors, total 21M SEK)18 mkr
8ibalans Lund AB
—
54.5% revenue share in LUND / SNI 87 (2 competitors, total 17M SEK)9 mkr
9Kahls Kaffe Aktiebolag
—
74.6% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 10 (10 competitors, total 452M SEK)337 mkr
10Ustundag Pizzeria AB
—
67.8% revenue share in ALUNDA / SNI 56 (3 competitors, total 10M SEK)7 mkr
11ViaEuropa Sverige AB
—
75.7% revenue share in LUND / SNI 61 (8 competitors, total 185M SEK)140 mkr
12Concept Exhibition Aktiebolag
—
56.0% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 82 (12 competitors, total 19M SEK)11 mkr
13A-Camping Spilhammar Aktiebolag
—
47.1% revenue share in MARIANNELUND / SNI 55 (3 competitors, total 10M SEK)5 mkr
14Johan Nordenström AB
—
53.3% revenue share in MARIANNELUND / SNI 70 (2 competitors, total 2M SEK)1 mkr
15Blue Systems Aktiebolag
—
55.3% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 42 (9 competitors, total 47M SEK)26 mkr
16Allakando AB
—
47.0% revenue share in LUND / SNI 96 (66 competitors, total 173M SEK)81 mkr
17ApportGas AB
—
92.5% revenue share in LUND / SNI 35 (4 competitors, total 29M SEK)27 mkr
18Parlametric AB
—
60.7% revenue share in LUND / SNI 63 (12 competitors, total 19M SEK)11 mkr
19Beyron Door Aktiebolag
—
57.7% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 25 (8 competitors, total 106M SEK)61 mkr
20Vänernförsäljning AB
—
94.9% revenue share in LUNDSBRUNN / SNI 47 (3 competitors, total 240M SEK)228 mkr
21Sörmlands Trädfällning & Trädvård AB
—
81.1% revenue share in BJÖRNLUNDA / SNI 81 (2 competitors, total 10M SEK)8 mkr
22Innovations-Utveckling i Sverige AB
—
46.6% revenue share in LUNDSBRUNN / SNI 71 (4 competitors, total 4M SEK)2 mkr
23Björnssons Auktionskammare AB
—
68.5% revenue share in LUND / SNI 82 (12 competitors, total 12M SEK)8 mkr
24VetaDerm AB
—
73.5% revenue share in LUND / SNI 75 (6 competitors, total 25M SEK)18 mkr
25ChronoCopia Publishing AB
—
90.3% revenue share in FURULUND / SNI 58 (3 competitors, total 2M SEK)2 mkr
26Ableja Maskinuthyrning Sverige AB
—
51.3% revenue share in LUND / SNI 77 (20 competitors, total 123M SEK)63 mkr
27tre14 Media Group AB
—
40.5% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 59 (30 competitors, total 47M SEK)19 mkr
28Monument Assistans AB
—
45.7% revenue share in LUND / SNI 88 (14 competitors, total 365M SEK)167 mkr
29Flaming Cat AB
—
43.6% revenue share in FURULUND / SNI 70 (18 competitors, total 22M SEK)10 mkr
30Medicinsk Bildteknik Sverige AB
—
87.5% revenue share in LUND / SNI 32 (5 competitors, total 11M SEK)9 mkr
31MBA Fastighetsservice AB
—
42.2% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 81 (34 competitors, total 323M SEK)136 mkr
32Sandstens Tryckeri AB
—
54.6% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 18 (5 competitors, total 27M SEK)15 mkr
33Sandholm Entreprenad AB
—
56.1% revenue share in ALUNDA / SNI 81 (5 competitors, total 12M SEK)7 mkr
34A Light Production AB
—
48.1% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 90 (53 competitors, total 154M SEK)74 mkr
35Tor-Ön Fiske AB
—
55.8% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 78 (28 competitors, total 230M SEK)129 mkr
36Toftahill AB
—
72.2% revenue share in FURULUND / SNI 85 (2 competitors, total 1M SEK)1 mkr
37TL International Meat AB
—
91.9% revenue share in LUNDSBRUNN / SNI 46 (3 competitors, total 110M SEK)101 mkr
38Ejderns Maskin AB
—
50.1% revenue share in ALUNDA / SNI 33 (3 competitors, total 9M SEK)5 mkr
39Howard Porter SB Europe AB
—
81.9% revenue share in LUND / SNI 28 (8 competitors, total 15M SEK)12 mkr
40Sigges Skogsvård AB
—
40.4% revenue share in TVÄRÅLUND / SNI 02 (2 competitors, total 11M SEK)4 mkr
41World of Golf Scandinavia AB
—
40.1% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 93 (19 competitors, total 56M SEK)23 mkr
42Handelsföreningens i Lund Service AB
—
85.5% revenue share in LUND / SNI 94 (2 competitors, total 2M SEK)2 mkr
43J.S. Bil i Lunde Aktiebolag
—
42.1% revenue share in LUNDE / SNI 47 (2 competitors, total 24M SEK)10 mkr
44Miim Naturvård Mälardalen AB
—
66.1% revenue share in LUND / SNI 94 (2 competitors, total 4M SEK)3 mkr
45Rönnblad Transport AB
—
46.4% revenue share in ALUNDA / SNI 49 (4 competitors, total 20M SEK)9 mkr
46Landernäs Marmor AB
—
81.5% revenue share in LUND / SNI 23 (2 competitors, total 34M SEK)28 mkr
47Almi Invest Syd AB
—
52.8% revenue share in LUND / SNI 64 (25 competitors, total 86M SEK)45 mkr
48CB Executive Services AB
—
64.1% revenue share in LUND / SNI 80 (3 competitors, total 14M SEK)9 mkr
49Upplands Tuna Mekaniska Verkstad AB
—
54.0% revenue share in ALUNDA / SNI 25 (2 competitors, total 9M SEK)5 mkr
50S.t Eriks Kakelugnsmakeri AB
—
58.8% revenue share in ALUNDA / SNI 42 (2 competitors, total 8M SEK)5 mkr
51Produktionsteknik i Lund AB
—
46.8% revenue share in LUND / SNI 25 (7 competitors, total 93M SEK)43 mkr
52Otto Nilssons Byggnads Aktiebolag
—
65.1% revenue share in LUND / SNI 41 (43 competitors, total 497M SEK)323 mkr
53Liljas Puts & Fasad Aktiebolag
—
48.2% revenue share in MÖRLUNDA / SNI 43 (4 competitors, total 20M SEK)10 mkr
54Smart Återvinning i Göteborg AB
—
87.2% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 38 (3 competitors, total 28M SEK)24 mkr
55ATS Logging AB
—
82.2% revenue share in MARIANNELUND / SNI 02 (2 competitors, total 23M SEK)19 mkr
56Billström Riemer Andersson Bygg AB (publ)
—
80.2% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 41 (46 competitors, total 3477M SEK)2.8 mdkr
57Göteborgs Nya Bryggeri AB (publ)
—
71.3% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 11 (3 competitors, total 29M SEK)21 mkr
58Expressarn i Mariannelund AB
—
54.0% revenue share in MARIANNELUND / SNI 43 (4 competitors, total 20M SEK)11 mkr
59GUSTIS AB
—
78.0% revenue share in ALUNDA / SNI 47 (9 competitors, total 104M SEK)81 mkr
60Sweden Svea Apartment AB
—
43.9% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 55 (14 competitors, total 83M SEK)37 mkr
61JiMa Fastigheter AB
—
89.8% revenue share in LUND / SNI 42 (5 competitors, total 40M SEK)36 mkr
62Probation Labs Sweden AB
—
41.9% revenue share in LUND / SNI 26 (4 competitors, total 8M SEK)4 mkr
63Korsell Transport AB
—
91.2% revenue share in LUNDSBRUNN / SNI 49 (3 competitors, total 92M SEK)84 mkr
64Elitmontage i Göteborg AB
—
76.7% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 28 (3 competitors, total 29M SEK)22 mkr
65Dryboy AB
—
43.5% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 13 (6 competitors, total 22M SEK)10 mkr
66Ballograf AB
—
84.1% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 32 (6 competitors, total 52M SEK)44 mkr
67Peter Karlsson Gallringsproffs AB
—
57.2% revenue share in TVÄRÅLUND / SNI 02 (2 competitors, total 11M SEK)6 mkr
68Informationsgruppen i Sverige AB
—
86.8% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 63 (11 competitors, total 25M SEK)21 mkr
69Skylt & Gravyrteknik i Sverige AB
—
69.1% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 22 (2 competitors, total 10M SEK)7 mkr
70Strandberg i Fiskebäck AB
—
51.0% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 30 (3 competitors, total 2M SEK)1 mkr
71Tele Radio Sverige AB
—
98.1% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 26 (2 competitors, total 60M SEK)59 mkr
72Fastbol Fordon och Entreprenad AB
—
56.3% revenue share in ALUNDA / SNI 95 (3 competitors, total 18M SEK)10 mkr
73Voyado Lund AB
—
43.2% revenue share in LUND / SNI 72 (77 competitors, total 302M SEK)131 mkr
74Tuopu Sweden Technology AB
—
68.2% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 29 (2 competitors, total 9M SEK)6 mkr
75Mörlundamackens Bilservice AB
—
79.0% revenue share in MÖRLUNDA / SNI 47 (2 competitors, total 16M SEK)13 mkr
76Enersize Advanced Research AB
—
52.9% revenue share in LUND / SNI 26 (4 competitors, total 8M SEK)4 mkr
77Skyltoco AB
—
70.8% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 27 (3 competitors, total 17M SEK)12 mkr
78The Packaging Greenhouse AB
—
43.7% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 72 (14 competitors, total 14M SEK)6 mkr
79Björnlunda Växthusodling Aktiebolag
—
56.0% revenue share in BJÖRNLUNDA / SNI 68 (2 competitors, total 2M SEK)1 mkr
80Joe's Garage AB
—
74.1% revenue share in FURULUND / SNI 47 (3 competitors, total 55M SEK)41 mkr
81Taxi 12 Lund AB
—
45.5% revenue share in LUND / SNI 52 (2 competitors, total 5M SEK)2 mkr
82PSG Bevakning AB
—
51.3% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 80 (6 competitors, total 107M SEK)55 mkr
83MUG Förvaltnings AB
—
43.7% revenue share in BJÖRNLUNDA / SNI 68 (2 competitors, total 2M SEK)1 mkr
84Bygdens VVS AB
—
41.6% revenue share in LUNDSBRUNN / SNI 43 (2 competitors, total 11M SEK)5 mkr
85LBN Elektriska AB
—
43.7% revenue share in LUNDSBRUNN / SNI 43 (2 competitors, total 11M SEK)5 mkr
86Lundsbol Slakteri AB
—
42.0% revenue share in ALUNDA / SNI 10 (3 competitors, total 14M SEK)6 mkr
87Industrikonsult i Ådalen AB
—
67.8% revenue share in LUNDE / SNI 71 (2 competitors, total 3M SEK)2 mkr
88Ekhov Säteri AB
—
60.9% revenue share in BJÖRNLUNDA / SNI 01 (5 competitors, total 69M SEK)42 mkr
89City Apotek Stockholm AB
—
98.3% revenue share in MARIANNELUND / SNI 47 (2 competitors, total 11M SEK)11 mkr
90Veras Bryggeri AB
—
44.9% revenue share in ALUNDA / SNI 70 (7 competitors, total 15M SEK)7 mkr
91Islandshästkonsult 2.0 AB
—
69.6% revenue share in ALUNDA / SNI 85 (4 competitors, total 5M SEK)3 mkr
92N&J Hönborgs konsult AB
—
46.4% revenue share in ALUNDA / SNI 78 (2 competitors, total 2M SEK)1 mkr
93Göteborgs Köks- och Möbelmåleri AB
—
70.0% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 31 (5 competitors, total 8M SEK)6 mkr
94CJ Equestrian AB
—
77.0% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 01 (2 competitors, total 2M SEK)2 mkr
95Transporttjänst Björnlunda AB
—
45.0% revenue share in BJÖRNLUNDA / SNI 49 (2 competitors, total 11M SEK)5 mkr
96GalbergDjurtand AB
—
58.5% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 75 (2 competitors, total 2M SEK)1 mkr
97J2 i Skåne AB
—
44.5% revenue share in FURULUND / SNI 41 (5 competitors, total 9M SEK)4 mkr
98Berg & Berg Uppsala AB
—
67.7% revenue share in ALUNDA / SNI 74 (2 competitors, total 4M SEK)3 mkr
99SG Turismutveckling Aktiebolag
—
47.6% revenue share in VÄSTRA FRÖLUNDA / SNI 79 (6 competitors, total 4M SEK)2 mkr
100Isak Sjökvist Motorsport AB
—
74.9% revenue share in ALUNDA / SNI 93 (2 competitors, total 2M SEK)1 mkr
101KanGasUhps AB
—
84.2% revenue share in LUND / SNI 20 (2 competitors, total 3M SEK)2 mkr
102JG transport & konsult Aktiebolag
—
51.9% revenue share in ALUNDA / SNI 78 (2 competitors, total 2M SEK)1 mkr